Hnačka je jeden z najčastejších zdravotných ťažkostí psov. Väčšinou ho zvládneme vyriešiť pomocou domácej liečby, v určitých prípadoch je však nutná pomoc veterinára. Je nutné poznať správne postupy, ako poskytnúť psovi okamžitú pomoc. V tomto článku nájdete niekoľko rád a tipov, ktoré vám pomôžu reagovať efektívne.
Prečo má môj pes hnačku? Príčiny hnačky u psa
Hnačka u psa môže byť spôsobená niekoľkými faktormi. Jednou z častých príčin je zmena stravy. Rýchla zmena jedálnička alebo konzumácia ľudských potravín môže dráždiť tráviaci systém. Infekcia, spôsobená baktériami, vírusmi alebo parazitmi, je ďalší bežný dôvod hnačky. Citlivosť na určité potraviny alebo alergie môže tiež spôsobiť problémy. Stres a úzkosť môžu ovplyvniť tráviace funkcie psa. V prípade požitia cudzieho telesa, jedovatých látok alebo toxických látok môže dôjsť k gastrointestinálnym ťažkostiam. Pri identifikácii príčiny hnačky je dôležité konzultovať s veterinárom, ktorý môže odporučiť vhodné diagnostické postupy a liečebný plán.
Príznaky alebo čo ďalšie sa deje, keď má pes hnačku
Prvým krokom k úspešnému zvládnutiu hnačky je rozpoznať jeho príznaky. Hnačka u psa sa často prejavuje častým a riedkym vyprázdňovaním čriev, sprevádzaným stratou tekutín. Pes môže byť unavený, ospalý a môže dôjsť k náhlym zmenám v jeho správaní, najmä ak stráca záujem o jedlo. Niektoré príznaky hnačky môžu byť varovnejšie ako iné. Krvavá hnačka by mala byť vždy považovaná za vážny príznak, a ak si všimnete túto situáciu, je nevyhnutné okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc. Rovnako je dôležité sledovať, či pes zvracia alebo prejavuje iné závažné symptómy.
Pozor - pokiaľ sa vám pes zdá apatický, má tvrdé brucho, zrýchlene dýcha alebo sa neudrží na nohách, takisto ihneď kontaktujte veterinára.
Riedka stolica u psa, čo robiť?
Ak sa vám zdá, že je stolica vášho psa redšia, nie je potrebné ihneď prepadať panike. Skúste zmeniť jeho stravu na ľahkú a ľahko stráviteľnú potravu, ako je varená ryža alebo kuracie mäso. To môže pomôcť upraviť stolicu a uľahčiť zažívanie. Dôležité je tiež zaistiť, aby pes mal k dispozícii dostatok čerstvej vody.
Starať sa o zažívací systém psa je pritom dlhé dlhodobo. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve so zdravím čriev súvisí väčšina zažívacích problémov, ako sú práve hnačky, alebo zvracanie, nadúvanie a podobne. Od zdravia tráviaceho systému sa odráža aj celkový stav organizmu, jeho imunitného systému. Mnoho majiteľov tiež prekvapí, že práve pri zameraní sa na črevnú mikroflóru dôjde k výraznému zlepšeniu srsti a stavu kože psa.
Vyskúšajte DogMama Vitamlsky pre Zdravé zažívanie - kompletnú starostlivosť o tráviaci systém a zažívanie vášho psíka.
🐶 Pozrieť sa na vitamlsky TU 🐶
Hoci domáca starostlivosť môže byť účinná v mnohých prípadoch, je kľúčové priebežne sledovať stav psa. Zvlášť u malých plemien treba dbať na známky dehydratácie, ktorá sa môže prejaviť suchými ďasnami, stratou elasticity kože a celkovou letargiou. Pokiaľ príznaky hnačky pretrvávajú dlhšie ako 24-48 hodín, alebo sa zhoršujú, je nevyhnutné vyhľadať veterinárnu pomoc.